BV301S12028
DigiKey Part Number
3388-BV301S12028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV301S12028
Description
2.8VA PWR XFMR 50/60HZ
Detailed Description
2.8VA Power Transformer 115V Primary 12V Secondary 233mA Through Hole
Power - Max
2.8VA
Voltage - Primary
115V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
29.80mm
Current - Output (Max)
233mA