BV202S12003A
DigiKey Part Number
3388-BV202S12003A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV202S12003A
Description
115V INPUT 0.35VA PWR XFMR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.35VA Power Transformer 230V Primary 12V Secondary 29mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV202S12003A Models
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
0.35VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
230V
Size / Dimension
24.00mm L x 23.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
16.00mm
Current - Output (Max)
29mA