SMDH1812B075TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1812B075TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1812B075TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1812B075TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1812B075TF
Description
PPTC 1812 30V 0.75A 1.5W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
950 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
30V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
3.75 A
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Max
40 A