SMDH0805B020TF
DigiKey Part Number
13-SMDH0805B020TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH0805B020TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH0805B020TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH0805B020TF
Description
PPTC 0805 16V 0.20A 0.9W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 200 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
350 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
16V
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Trip (It)
700 mA
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Max
40 A