PU5931FKMT50R004L
DigiKey Part Number
YAG4105TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG4105CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG4105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PU5931FKMT50R004L
Description
RES 0.004 OHM 1% 5W 5931
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 mOhms ±1% 5W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PU5931FKMT50R004L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard
Resistance
Size / Dimension
0.591" L x 0.305" W (15.00mm x 7.75mm)