NCR-25KR-52-1K
DigiKey Part Number
NCR-25KR-52-1K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCR-25KR-52-1K
Description
RES 1K OHM 10% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±10% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCR-25KR-52-1K Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)