MFR-25DRE52-160K
DigiKey Part Number
MFR-25DRE52-160K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25DRE52-160K
Description
RES 160K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)