CS1206KKX7R9BB475
DigiKey Part Number
13-CS1206KKX7R9BB475TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS1206KKX7R9BB475CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS1206KKX7R9BB475DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1206KKX7R9BB475
Description
CER SMD 50 V 4.7 UF 1206 (3216)
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)