CQ0402FRNPO9BN270 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Johanson Dielectrics Inc.
In Stock: 0
Datasheet
27 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors - High Frequency (CQ Series)
CQ0402FRNPO9BN270
DigiKey Part Number
13-CQ0402FRNPO9BN270TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0402FRNPO9BN270
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CQ0402FRNPO9BN270 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)