CC1808KKX7REBB102 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC1808KKX7REBB102 |
Description | CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC1808KKX7REBB102 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features High Voltage |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1808 (4520 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.087" (2.20mm) |