CC1206KKX7R6BB106
DigiKey Part Number
311-1952-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1952-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1952-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX7R6BB106
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX7R6BB106 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)