CC0805KRX7R0BB222
DigiKey Part Number
311-1479-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1479-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1479-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX7R0BB222
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KRX7R0BB222 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)