CC0603KRX7R0BB123
DigiKey Part Number
13-CC0603KRX7R0BB123TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KRX7R0BB123CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KRX7R0BB123DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX7R0BB123
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603
Detailed Description
0.012 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX7R0BB123 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)