CC0603JPX7R0BB102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 16,500
Datasheet
Walsin Technology Corporation
KEMET
KEMET
Murata Electronics
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0603JPX7R0BB102
DigiKey Part Number
13-CC0603JPX7R0BB102TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603JPX7R0BB102
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)