CC0402MRX5R8BB225
DigiKey Part Number
13-CC0402MRX5R8BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402MRX5R8BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402MRX5R8BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402MRX5R8BB225
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0402MRX5R8BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)