CC0402KRX6S6BB474
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX6S6BB474TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX6S6BB474CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX6S6BB474DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX6S6BB474
Description
CAP CER 0.47UF 10V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)