CC0402JRX7R8BB102
DigiKey Part Number
13-CC0402JRX7R8BB102TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402JRX7R8BB102CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402JRX7R8BB102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JRX7R8BB102
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402JRX7R8BB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)