CA0508KRX7R7BB104
DigiKey Part Number
13-CA0508KRX7R7BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CA0508KRX7R7BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CA0508KRX7R7BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA0508KRX7R7BB104
Description
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R
Detailed Description
0.1µF Isolated Capacitor 4 Array 16 V X7R 0508 (1220 Metric)
Temperature Coefficient
X7R
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Capacitance
0.1µF
Supplier Device Package
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)