AC0805KRX7R9BB183
DigiKey Part Number
13-AC0805KRX7R9BB183TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KRX7R9BB183CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KRX7R9BB183DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KRX7R9BB183
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Detailed Description
0.018 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0805KRX7R9BB183 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)