AC0603BRNPO9BN6R8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Syfer
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Murata Electronics
6.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
AC0603BRNPO9BN6R8
DigiKey Part Number
AC0603BRNPO9BN6R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603BRNPO9BN6R8
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NPO 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0603BRNPO9BN6R8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)