AC0402KRX7R9BB221
DigiKey Part Number
311-3029-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3029-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3029-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R9BB221
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0402
Detailed Description
220 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R9BB221 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)