AC0402FRNPO9BN820
DigiKey Part Number
13-AC0402FRNPO9BN820TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402FRNPO9BN820CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402FRNPO9BN820DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402FRNPO9BN820
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
82 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)