AC0402JRNPO9BN101
DigiKey Part Number
2266-AC0402JRNPO9BN101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
AC0402JRNPO9BN101
Description
Ceramic Capacitors
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402JRNPO9BN101 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)