VER05US120-JA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 1,465
Datasheet
12V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
VER05US120-JA
DigiKey Part Number
1470-2781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VER05US120-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
2.16" L x 1.45" W x 1.69" H (54.9mm x 37.0mm x 42.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.28 lb (127.01 g)
Power (Watts)
5 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)