VEL18US090-EU-JA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 5
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
9V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
VEL18US090-EU-JA
DigiKey Part Number
1470-3148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEL18US090-EU-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
3.54" L x 1.34" W x 2.26" H (90.0mm x 34.0mm x 57.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output
9V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.188 lb (85.28 g)
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)