VEL12US120-US-JA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
VEL12US120-US-JA
DigiKey Part Number
1470-3113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEL12US120-US-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.99" L x 1.16" W x 1.73" H (76.0mm x 29.5mm x 43.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.19 lb (86.18 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)