QSC15024S48
DigiKey Part Number
1470-QSC15024S48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSC15024S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 154W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.2A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSC15024S48 Models
Category
Power (Watts)
154 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
3.2A