MHP650PS15-EF
DigiKey Part Number
1470-2190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHP650PS15-EF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 601W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.18" L x 4.00" W x 2.50" H (233.2mm x 101.6mm x 63.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
40 A