MHP1000PS15
DigiKey Part Number
1470-2184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHP1000PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.55" L x 5.90" W x 2.40" H (242.6mm x 149.8mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
67 A