ECP130PS18
DigiKey Part Number
1470-3011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECP130PS18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECP130PS18 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.10" H (76.2mm x 50.8mm x 28.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
18V
Standard Number
Current - Output 1
5.55 A