DSR75PS48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 3
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.6A
DSR75PS48
DSR75PS48
XP Power DSR Series AC to DC DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
DSR75PS48
DigiKey Part Number
1470-4681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSR75PS48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 77W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.47" L x 1.26" W x 4.88" H (113.5mm x 32.0mm x 124.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, cULus, TUV
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
1.6A
Base Product Number
Power (Watts)
77W