DSR240PS48
DSR240PS48
DSR240PS48
DigiKey Part Number
1470-4675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSR240PS48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
240W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Input Type
AC
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.88" L x 1.77" W x 4.69" H (124.0mm x 45.0mm x 119.1mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V