DSR120PS24 is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 482
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
XP Power DSR Series AC to DC DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
DSR120PS24
DigiKey Part Number
1470-4677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSR120PS24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.47" L x 1.26" W x 4.88" H (113.5mm x 32.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
120W