DSL240PS12-I
DigiKey Part Number
1470-2516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSL240PS12-I
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 192W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 16A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSL240PS12-I Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.59" L x 2.52" W x 5.65" H (116.6mm x 64.0mm x 143.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, TUV
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
16A
Base Product Number
Power (Watts)
192W