ACM24US18
DigiKey Part Number
1470-4112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM24US18
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACM24US18 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
88.4%
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension
3.46" L x 1.18" W x 2.24" H (87.9mm x 30.0mm x 56.9mm)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 62368-1
Voltage - Output
18V
Weight
0.35 lb (160 g)
Current - Output (Max)
1.33A
Base Product Number
Power (Watts)
24 W