820443211E
DigiKey Part Number
732-13248-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-13248-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820443211E
Description
VARISTOR 510V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820443211E Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
418 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V