SMDTF02150QA00KQ00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMDTF02150QA00KQ00 is not available
SMDTF02150QA00KQ00
DigiKey Part Number
1928-SMDTF02150QA00KQ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDTF02150QA00KQ00
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 160VAC 2220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 2220 (5750 Metric)
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.224" L x 0.201" W (5.70mm x 5.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
160V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
250V