KRPA-14DN-24
DigiKey Part Number
PB636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-14DN-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
472 Ohms
Load - Max Switching
2400VA
Base Product Number
Coil Current
51 mA