CC1206KKX5R6BB226
DigiKey Part Number
2266-CC1206KKX5R6BB226TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
CC1206KKX5R6BB226
Description
Ceramic Capacitors
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX5R6BB226 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)