AC0805JR-0756RL
DigiKey Part Number
2266-AC0805JR-0756RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
AC0805JR-0756RL
Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
56 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)