AC0402KRX7R7BB473
DigiKey Part Number
2266-AC0402KRX7R7BB473TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Yageo America
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R7BB473
Description
Ceramic Capacitors
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R7BB473 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)