WR12X1501FTL
DigiKey Part Number
1292-WR12X1501FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR12X1501FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR12X1501FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR12X1501FTL
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR12X1501FTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)