WR06X391 JTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
390 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
WR06X391 JTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X391JTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X391 JTL
Description
RES 390 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WR06X391 JTL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)