MT18B182K101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1,271
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1800 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MT18B182K101CT
DigiKey Part Number
1292-MT18B182K101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT18B182K101CT
Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)