MG18B103K101CT
DigiKey Part Number
1292-MG18B103K101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-MG18B103K101CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-MG18B103K101CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG18B103K101CT
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)