1206B472M201CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B472M201CT
DigiKey Part Number
1292-1206B472M201CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B472M201CT
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B472M201CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)