0805X476M6R3CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 41,170
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 6,429
Datasheet
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X476M6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0805X476M6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X476M6R3CT
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805X476M6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)