0805N301F500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,248
Datasheet
Image for 0805N301F500CT is not available
0805N301F500CT
DigiKey Part Number
1292-0805N301F500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N301F500CT
Description
CAP CER 300PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
300 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
EDA/CAD Models
0805N301F500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)