0805B103K251CT
DigiKey Part Number
1292-1562-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1562-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1562-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B103K251CT
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Detailed Description
10000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805B103K251CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)