0603X475K6R3CT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0603X475K6R3CT |
Description | CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0603X475K6R3CT Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) |